سوالات متداول متقاضيان

سوالات متداول متقاضيان ::

سوالات متداولسوال 1) آیا برای راه اندازی رستوران و یا فست فود بهتر است برند بگیریم ، یا به صورت آزاد کار کنیم؟

جواب) بخش دوم کتابچه ایرانویچ (دانستی های مهم و ضروری) را کامل مطالعه فرمایید ، مطمئنا درمی یابید که چرا و به چه دلایلی بهتر است برند بگیرید . برای تهیه کتابچه ایرانویچ با مشاورین ایرانویچ تماس بگیرید.  تلفن تماس مشاورین : 09120250502 و 09128491190 

سوال 2) بهترین مساحت مغازه برای این شغل چه اندازه است؟

جواب) مساحت 200 متر بهترین و مقرون به صرفه ترین اندازه است . اما مساحت های کمتر و یا بیشتر هم ایرادی ندارند .

سوال 3) کدام مناطق را در شهر برای این شغل پیشنهاد می کنید؟

جواب) اولویت اول با مناطق تفریحی و توریستی است . بعد از آن مناطق بالاشهر گزینه خوبی به حساب می آیند . مناطق بورس غذا هم بد نیستند . مراکز شهر متوسط بوده و مناطق پایین شهر و یا حومه شهرها هم زیاد توصیه نمی شوند . 

سوال 4) مهم ترین نکاتی که برای در اختیارگرفتن یک ملک باید مد نظر قراردهیم ، چیست؟

جواب) داشتن جای پارک ، دید خوب مغازه ، منطقه نسبتا شلوغ ، ساختمان تقریبا نوساز ، قیمت مقرون به صرفه ملک .

سوال 5) اجاره ملک را چند ساله باید بنویسیم؟

جواب) معمولا مالک ها بیشتر از 2 یا 3 سال ملک را یکجا اجاره نمی دهند . اما اگر مستاجر خوبی باشید ، به تجربه دیده ایم که معمولا دوباره تمدید می کنند .

سوال 6) اگر بعد از 2 یا 3 سال مجبور شدیم مغازه را به مالک تحویل دهیم تکلیف چیست؟

جواب) زیاد نگران نباشید . بالاخره در طی این 2 یا 3 سال آنقدر مشتری جمع کرده اید که هر جا بروید بازهم مشتری ها به دنبال شما خواهند آمد . فقط یک هزینه جابجایی به شما تحمیل خواهد شد . البته حتی اگر هم لازم نبود جابجا شوید و در همان ملک می ماندید ، بالاخره بعد از 2 یا 3 سال یک هزینه تعمیرات و تغییر و به روز رسانی دکور را داشتید . این هزینه تعمیر و تغییر دکور ، با هزینه جابجایی به ملک دیگر تقریبا یکسان است . 

سوال 7) اگر بعد از 1 یا 2 سال کار نصرفید و یا به دلایلی مجبور شدیم کار را جمع کنیم ، آن وقت تکلیف چیست؟

جواب) اگر همه اصول مدیریتی درست و کامل رعایت شوند ، این احتمال بسیار ضعیف خواهد بود . اما در صورتی که واقعا خودتان از عهده کار بر نیامید و یا هر مشکل دیگری داشته باشید ، می توانید کل دستگاه ها و حق امتیاز برند خود را به شخص دیگری واگذار کنید . مدیریت ایرانویچ هم در این زمینه ها با شما همکاری های لازم را خواهد داشت . اما بالاخره بابت هزینه هایی که برای دستگاه های آشپزخانه و دکور مغازه انجام داده اید ، مقداری ضرر خواهید کرد .

سوال 8) چقدر از وقت روزانه خود را باید به این کار اختصاص دهیم؟

جواب) تقریبا هر روز قبل از ظهر تا آخر شب . حتی روزهای تعطیل . اما اگر وقت کافی برای این کار را ندارید ، می توانید یک نفر شریک بگیرید و با او تقسیم وظایف کنید و یا یک نفر مدیر استخدام کرده و همه کارها را به او بسپارید . در این مورد مدیریت مرکزی ایرانویچ شما را پشتیبانی خواهد کرد .


سوال 9) آیا می توانیم کاری کنیم که سود ماهیانه را افزایش دهیم؟

جواب) تنها راه افزایش سود ، افزایش فروش است . چون با افزایش فروش ماهیانه ، بعضی هزینه ها (آب و برق و گاز و اجاره و...) ثابت باقی می ماند و سود بیشتر می شود . اما طبق مفاد قرارداد اعطای نمایندگی برند ایرانویچ ، نمی توانید در کیفیت مواد اولیه تغییری که منجر به افت کیفیت باشد ، انجام دهید . اگر کیفیت را ضعیف کنید ، فروش هم کم می شود .

سود کمتر = فروش بیشتر           فروش بیشتر = سود بیشتر             در نتیجه : سود کمتر = سود بیشتر

سوال 10) چه راهکارهایی برای افزایش فروش پیشنهاد می کنید؟

جواب) راهکارهای افزایش فروش بسیار تخصصی و گسترده اند که در کلاس های آموزشی مفصلا آموزش داده خواهند شد .


سوال 11) آیا برای برگشت سرمایه اولیه تضمینی وجود دارد و آیا شما به ما تضمینی می دهید؟

جواب) فروش و سود مناسب برای شما فقط و فقط به کیفیت و تازگی غذاها ، سرعت و کیفیت سرویس دهی غذاها ، قیمت غذاها ، ادب و اخلاق پرسنل شما ، بهداشت مغازه و نظافت پرسنل شما ، مشتری مداری شما ، میزان تبلیغات شما ، ساعات باز شدن و تعطیل شدن مغازه شما ، رعایت اصول علمی و تخصصی مدیریت رستوران توسط شما ، تعداد جای پارک خودرو جلوی مغازه شما ، دید مغازه شما ، داشتن امکانات رفاهی در مغازه شما و عوامل بسیار دیگری بستگی دارد . تجربه ثابت کرده که در صورتی که تمامی این موارد صحیح و اصولی اجرا شوند ، احتمال ریسک کار به صفر نزدیک می شود و معمولا کار بدون هیچ ضرر و زیانی روز به روز پیشرفت خواهد کرد و برگشت سرمایه منطقی را در پی خواهد داشت . بنابراین حال آنکه اجرای صحیح و کامل همه این موارد بر عهده شماست ، چطور ما باید به شما تضمین بدهیم؟!!!! احتمالا شما باید به ما تضمین بدهید که همه این اصول را صحیح و کامل و به موقع رعایت خواهید کرد و به نام و اعتبار برند ایرانویچ لطمه ای وارد نخواهید نمود . ما قبل از شروع کار ، راه و روش اصولی و علمی را در همه این زمینه ها تک تک به شما آموزش می دهیم و بعد از شروع کار هم شما را در رابطه با این موارد پشتیبانی و کمک رسانی خواهیم کرد . حال آنکه اعمال و اجرای روزانه و مکرر همه این امور مستقیما به عهده شخص شماست . هیچ برندی در هیچ کجای دنیا چنین تضمینی به نماینده و یا شعبه خود نمی دهد که آن نماینده یا شعبه چقدر فروش و یا سود خواهد داشت!!!  اگر هم احیانا برندی پیدا کردید که به شما چنین تضمین هایی می دهد ، اولا مطمئن شوید که آن تضمین دقیقا چیست و اصلا ارزش و یا ضمانت اجرایی و قانونی دارد یا نه؟!!! و ثانیا احتمال قریب به یقین کاسه ای زیر نیم کاسه است!!! فریب بازاریابی های کاذب و برخی حرف های تبلیغاتی و غیر واقعی را نخورید . واقع بین باشید .

سوال 12) برند ایرانویچ برای تبلیغات چه کارهایی انجام می دهد؟

جواب) تبلیغات در سطح کلی و کشوری برای برند ایرانویچ توسط مدیریت مرکزی انجام می شود و هیچ گونه هزینه ای برای شما ندارد . اما تبلیغات اختصاصی و محلی در مورد شعبه یا نمایندگی شما در محدوده منطقه شما ، به عهده خودتان است . در این موارد همکاری و پشتیبانی مدیریت مرکزی ایرانویچ را هم خواهید داشت .

سوال 13) دستگاه ها و ماشین آلات آشپزخانه را چطور و از کجا باید تهیه کنیم؟

جواب) پس از تهیه نقشه های تخصصی مغازه توسط تیم کارشناسی برند ایرانویچ ، لیست و مارک و مشخصات فنی دقیق دستگاه های مورد نیاز را با قیمت به روز به شما ارائه می دهیم ، اگر تمایل داشتید ما خودمان از صفر تا صد آنها را تهیه و معمولا کمتر از قیمت عرف بازار برای شما ارسال می کنیم . در غیر این صورت خودتان تهیه نموده و ما فقط همان مراحل نصب ، راه اندازی و آموزش کار با دستگاه ها را انجام خواهیم داد .

سوال 14) در مورد اجرای تاسیسات و دکور مغازه ، نیروها و استاد کارهای خودتان را به محل ما اعزام می کنید؟

جواب) طبق تعهدات قراردادی مراتب تهیه ، طراحی و نظارت بر اجرای نقشه های تخصصی تاسیسات و دکور مغازه را خودمان انجام می دهیم . فقط در مورد بحث اجرا و در صورت تمایل شما ، نیروها و استادکارهای خودمان را به محل اعزام می کنیم و در غیر این صورت می توانید خودتان نیروی مجری و استادکار آماده کرده تا ما با آنها همکاری نماییم . 

سوال 15) آیا نظر و سلیقه خودمان هم در تجهیز آشپزخانه و طراحی و اجرای دکور مغازه اعمال می شود یا خیر؟

جواب) این موضوع در قسمت طراحی خط تولید و دستگاه های آشپزخانه تا حدود 99 درصد مقدور نمی باشد . اما در بحث طراحی و اجرای رنگ بندی و انتخاب سازه های دکور مطمئنا نظر و سلیقه شما ، فرهنگ مردم منطقه ، مد روز و سایر اصول تخصصی و حرفه ای شغل رستوران داری دخیل بوده و با توجه به این موارد احتمال هرگونه تغییرات وجود خواهد داشت .

سوال 16) مراحل تجهیز و دکور مغازه کلا چند روز طول می کشد؟ 

جواب) اگر مغازه کار تخریب ، بنایی و ساخت و ساز نداشته باشد ، باز هم بسته به مساحت ، امکانات و تاسیسات موجود در مغازه و همکاری شما و تامین به موقع بودجه و هزینه های لازمه ، معمولا مغازه های با مساحت کمتر از 100 متر حدودا 30 روز و مغازه های 200 متری بین 40 الی 45 روز تا زمان افتتاح کار دارند .

سوال 17) آیا راهکاریی برای کاهش هزینه های ماشین آلات آشپزخانه و دکور مغازه و به حداقل رساندن آنها وجود دارد؟

جواب) برخی از ماشین آلات و دستگاه های آشپزخانه (نه همه) را می توانید دست دوم تهیه کنید . بعضی از دستگاه ها را هم می توان از مارک های ارزان قیمت تر در بازار استفاده نمود . اگر مغازه ای هم که اجاره می کنید نیاز به ساخت و ساز و بنایی نداشته باشد و تا حدودی دارای دکور مناسب ، سیستم برقکشی ، سیستم لوله کشی و فاضلاب ، سیستم سرمایش و گرمایش و سرویس بهداشتی کافی باشد ، برخی هزینه های دکور و تاسیسات مغازه خود به خود کمتر خواهند شد .

سوال 18) مواد اولیه مصرفی را دفتر مرکزی برند ایرانویچ به ما می دهد یا باید خودمان تهیه کنیم؟

جواب) حدودا 140 قلم مواد اولیه برای منوی غذایی برند ایرانویچ نیاز است که هر ماه از 18 الی 20 شرکت مواد غذایی مختلف باید آنها را تهیه نمود . هر کدام از این 140 قلم را که تمایل داشته باشید می توانید به دفتر مرکزی ایرانویچ سفارش داده و با قیمت کمتر از عرف بازار برای شما ارسال خواهد شد . در غیر این صورت می توانید همه و یا برخی از آنها را از شهر و منطقه خودتان تهیه نمایید . البته در صورتی که خودتان بخواهید آنها را تهیه کنید ، طبق مفاد قرارداد اعطای نمایندگی ایرانویچ فقط مجاز به خرید مواد اولیه با مارک های معتبر و مورد تایید برند ایرانویچ که در قرارداد به آنها اشاره شده اند ، هستید .

سوال 19) آیا برند ایرانویچ نیرو ها و پرسنل مورد نیاز ما را تامین می نماید یا باید خودمان نیرو استخدام کنیم؟

جواب) اعزام سرآشپز دائمی جهت استخدام در فروشگاه شما وظیفه مدیریت مرکزی برند ایرانویچ بوده و اجباری است . در صورت نارضایتی شما از سرآشپز به هر دلیل ، تعویض آن با شخصی دیگر نیز به عهده مدیریت مرکزی ایرانویچ می باشد . در مورد استخدام بقیه پرسنل ، بسته به نظر شما می تواند توسط دفتر مرکزی ایرانویچ به فروشگاه شما اعزام شده و یا از افراد بومی منطقه خودتان استفاده گردد . در صورت تمایل شما برای استخدام پرسنل بومی از منطقه خودتان نیز آموزش اولیه به آنها به عهده مدیریت مرکزی برند ایرانویچ است .

سوال 20) آیا جای خواب و غذای سرآشپز اعزامی و یا پرسنلی که برای ما می فرستید به عهده ما است؟

جواب) اگر فقط همان یک نفر سرآشپز اعزامی باشد ، جای خوابش اتاقکی است که طبق قوانین وزارت بهداشت باید در مغازه به عنوان رختکن پرسنل وجود داشته باشد . اما اگر از یک نفر بیشتر شد ، توصیه می شود که در خارج از مغازه مکانی را برای خواب و استراحت پرسنل در نظر بگیرید و تهیه این مکان به عهده شما خواهد بود . غذای کلیه پرسنل نیز بر اساس قوانین برند ایرانویچ به عهده شما بوده که البته طبق مفاد قرارداد های پرسنلی ، می توانید هزینه غذا را از حقوق آنها کسر نمایید . 

سوال 21) حقوق ماهیانه سرآشپز و یا بقیه پرسنلی که به مغازه اعزام می کنید چقدر است؟

جواب) بر اساس قوانین مدیریت مالی برند ایرانویچ و آموزش هایی که در کلاس های اصول مدیریت مالی و حسابداری تخصصی رستوران به شما داده خواهند شد ، حقوق ماهیانه کلیه پرسنل می بایست بین 10 الی 12 درصد از فروش ماهیانه فروشگاه شما باشد . یعنی حقوق سرآشپز ، کمک آشپزها ، سالن کارها ، صندوق دارها ، پیک ها و... همگی معادل 10 الی 12 درصد از فروش ماهیانه فروشگاه شما بوده که تنظیم کردن این برنامه مالی ، به عهده مدیریت مرکزی برند ایرانویچ می باشد .

سوال 22) چطور قبل از افتتاح فروشگاه تشخیص می دهید که فروش ما چقدر خواهد بود و حقوق پرسنل را بر اساس 10 الی 12 درصد آن تنظیم می کنید؟  

جواب) ماه اول اندکی خطا وجود دارد . به همین دلیل ما پس از انجام تحقیقات میدانی ، بررسی رقبا ، بررسی جمعیت شهر ، بررسی توان مالی و سلیقه و فرهنگ مردم منطقه و... یک رقم حداقل فروش ماهیانه را برای مغازه شما در نظر گرفته و بر اساس آن چیدمان پرسنلی را معادل 10 الی 12 درصد از فروش پیش بینی شده تعیین می نماییم . بدیهی است که پس از گذشت یک ماه از شروع کار ، وضعیت فروش دقیقا مشخص خواهد شد و آنگاه در صورت نیاز اصلاحات لازم انجام می گردد . 

سوال 23) آیا مراحل پخت و آماده سازی غذاهای منو را هم به خودمان آموزش می دهید؟

جواب) در همان ابتدای عقد قرارداد اعطای نمایندگی برند ایرانویچ تمامی دستورالعمل ها و فرمول های محرمانه به صورت جزوه پیوست قرارداد به شما ارائه خواهند شد . لذا پس از گذشت چند ماه از شروع کار و آشنایی کامل شما با اصول اساسی شغل رستوران داری و کسب مقداری تجربه ، در صورت تمایل با گذراندن چند دوره آموزشی کوتاه مدت ، موارد عملی را نیز به شما آموزش خواهیم داد .

سوال 24) آیا می توانیم خودمان یک نفر سرآشپز را به شما معرفی کنیم که آموزش ببیند و در فروشگاه استخدام شود؟

جواب) در چند ماه اول شروع کار فروشگاه متاسفانه مقدور نمی باشد . سرآشپزان ایرانویچ باید حداقل یک سال سابقه کار حرفه ای در شعبه های ایرانویچ را داشته باشند و بعد از آن با انجام آموزشات تکمیلی و گذراندن دوره های آموزش تخصصی سرآشپزی و کسب نمرات حد نصاب در امتحانات تئوری و عملی ، می توانند تاییده مورد نظر را از مدیریت مرکزی برند ایرانویچ دریافت کنند . بنابراین اگر شخصی را مد نظر دارید که معرفی نمایید ، بعد از انجام تمامی این مراحل و قبولی در امتحانات می تواند به عنوان سرآشپز در فروشگاه شما مشغول به کار شود .

سوال 25) آیا قیمت غذاهای شعب ایرانویچ در همه جای کشور اجبارا یکسان است؟

جواب) خیر . در هر شهر و منطقه ای بر اساس توان مالی و فرهنگ مردم منطقه و رقبای موجود و قیمت خرید مواد اولیه ، قیمت محصولات ایرانویچ نیز متغیر بوده که این تغییرات قیمت به وسیله تغییر در وزن و سایز غذاها انجام خواهد شد . لذا کیفیت محصولات ایرانویچ در تمامی نقاط کشور یکسان و یکپارچه می باشند .

سوال 26) بعد از اتمام مدت قرارداد اعطای نمایندگی ایرانویچ ، آیا برای تمدید قرارداد باید مجددا هزینه ای پرداخت کنیم؟

جواب) پس از اتمام مدت قرارداد اعطای نمایندگی ایرانویچ که بین 5 الی 10 سال می باشد ، در صورتی که تخلف قراردادی از جانب شما به وجود نیامده باشد و در طول این سال ها به افزایش اعتبار و اقتدار نام و برند ایرانویچ کمک نموده و همراهی و همکاری کرده باشید ، معمولا در این حالت قرارداد بدون دریافت هیچ هزینه ای و یا گاها هزینه ای بسیار ناچیز مجددا تمدید خواهد شد و همین طور الی آخر . 


پاینده و پیروز باشید
We do our best to SATISFY your taste!