مقالات تخصصی

مقالات تخصصی ::

 

آنچه باید بدانیم !!!


اصولا انجام هر حرفه و شغلی نیاز به تخصص و تجربه لازم داشته تا بتواند موفق عمل کرده و در بازار رقابت از سایر رقبا عقب نیفتد . حرفه رستوران داری نیز از این قاعده مستثنی نیست و برای اینکه بدانیم چطور و چگونه یک رستوران یا فست فود موفق راه اندازی کنیم ، باید در ابتدا کلیه نکات اساسی و ضروری را بررسی و ترجیحا با متخصصین این حرفه مشاوره های لازم را انجام دهیم . چه بسا بارها اشخاصی بدون تخصص و تجربه اقدام به راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود نموده اند و در همان بدو شروع به دلایلی که در زیر به آنها اشاره شده متضرر شده و گاها دوام نیاورده و رو به ورشکستی رفته اند . لذا  مطمئنا مشاوره با افراد متخصص و معتبر و دریافت آموزشات تخصصی کمک شایانی در ایجاد یک مجموعه حرفه ای و بدون عیب و نقص نموده و ریسک کار را تا حد ممکن و نزدیک به صفر کاهش می دهد .


ژنوم مدیریتی

ژنوم یک اصطلاح علمی به معنی خصوصیات ژنتیکی می باشد . در اینجا منظور از ژنوم مدیریتی (همان اصطلاح عامیانه جنم مدیریتی) این است که فرد در وحله اول باید در خود توانایی انجام امور مدیریتی و مخصوصا مدیریت بحران را در مواقع حساس و فورس ماژور داشته و همیشه بهترین راه حل را به صورت آنی و سریع از آستین بیرون کشیده و ارائه دهد . گاها برخی افراد در مواقع بحرانی که نیاز به تصمیم گیری های سریع و حساس پیش می آید ، دست و پای خود را گم کرده و اعتماد به نفس کافی برای حل آنی مسئله را ندارند . چنین افرادی نه تنها در حرفه رستوران داری بلکه در اکثر شغل های مدیریتی درست عمل نکرده و آسیب های جدی به خود و سایرین وارد می کنند . البته ناگفته نماند که با گذشت زمان و کسب مهارت و تجربه کافی ، این ژنوم مدیریتی خودبه خود در وجود فرد پرورش یافته و نمایان می شود ، اما بحث ما در اینجا فعلا مربوط به قبل از شروع شغل رستوران داری بوده و تا آن زمان که ژنوم مدیریتی بخواهد ظهور پیدا کند هنوز راه درازی در پیش است. پس اگر قصد راه اندازی رستوران یا راه اندازی فست فود دارید ، در ابتدا با انجام چند تست تخصصی مطمئن شوید که ژنوم مدیریتی در شما در چه سطحی قرار دارد و آیا اصلا وجود دارد یا خیر ؟! هر وقت مطمئن شدید آنگاه تصمیم به راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود بگیرید . باور کنید که مسئله خیلی مهم است .

اعصاب و وقت آزاد

اگر فرد بی اعصابی هستید یا وقت کافی برای انجام امور مدیریتی و کارهای رستوران را ندارید ، همین الان دنبال یک شغل دیگر بگردید . برخی افراد فکر می کنند که یک رستوران را به عنوان شغل دوم یا سوم راه اندازی کنند تا مثلا کمک خرجی باشد یا گاهی به خاطر علاقه به این حرفه به چشم تفریح و سرگرمی به آن نگاه می کنند یا اینکه به قول یکی از دوستان هم فاله و هم تماشا !!!  اما مطمئن باشید که شغل رستوران داری نه تنها نمی تواند شغل دوم یا سوم باشد ، بلکه آنقدر شما را مشغول و اعصاب شما را درگیر می کند که دیگر باید قید مسافرت ، تفریح ، ورزش و حتی در برخی مواقع امور خانواده را بزنید و دائما در پی رفع و رجوع مسائل کاری رستوران و فست فود باشید . وگرنه کار رستوان و فست فود می خوابد . البته راه کارهایی هم برای تعدیل این موارد وجود دارند که بعدا به تفصیل به آنها اشاره خواهیم کرد .

شناسایی هدف

شناسایی هدف ضروری ترین و تخصصی ترین موردی است که قبل از راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود باید بدانید و بر اساس آن میزان سرمایه گذاری و برنامه راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود خود را تنظیم کنید . بدین معنی که قبل از راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود باید تمام جوانب محیطی و منطقه ای را در نظر بگیرید و اطلاعات کافی در رابطه با تعداد جمعیت منطقه ، توان مالی ، فرهنگ ، ذائقه ، نیاز مردم منطقه و رقبای خود را در منطقه مطالعه نموده و با توجه به اطلاعات به دست آمده و اصول استاندارد و تخصصی مربوطه و همچنین سطح توقع مردم ، اقدام به راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود خود بنمایید . بدیهی است که تنها پس از به دست آمدن اطلاعات لازم طبق فرمول ها و استاندارهای راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود می توان میزان دقیق بودجه لازم برای سرمایه گذاری ، تعیین نوع منوی غذایی ، تعیین نرخ محصولات ، تعیین کمیت و کیفیت محصولات و تعیین وضعیت دکوراسیون و امکانات رستوران و فست فود را دقیق و صحیح انجام داد و بدون در نظر گرفتن موارد ذکر شده احتمال اینکه  وضعیت راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود شما مطابق خواسته های مردم منطقه باشد ، بسیار ضعیف خواهد بود و یا اینکه ممکن است میزان سرمایه گذاری برای راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود بسیار بیشتر از سطح توجیه اقتصادی تمام شود و یا اصلا کیفیت و کمیت غذاها و نرخ محصولات و شکل دکوراسیون فروشگاه خارج از سطح توقعات مردم منطقه باشد و موجب عدم استقبال کافی  و نهایتا ایجاد دلسردی و گاها ضررهای مالی سنگین برای شما گردد . لذا مشاوره های تخصصی و یاری گرفتن از اشخاص متخصص و البته معتمد موجب می شود تا ریسک کار به حداقل رسیده و احتمال هرگونه خطایی در ارتباط با راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود به صفر نزدیک شود . گروه تخصصی مشاوره و راه اندازی رستوران و فست فود ایرانویچ در این راه یار و یاور شما خواهد بود .

انتخاب مکان

انتخاب مکان صحیح و استاندارد برای راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود مسئله بسیار مهمی است . چرا که در صورت انتخاب اشتباه مکان فروشگاه احتمال اینکه بعدا مشکلات زیادی در کار برای شما به وجود آید بسیار زیاد خواهد بود . مشکلاتی از قبیل مخارج مالی و زمان بیش از حد برای اجرای تاسیسات و دکوراسیون رستوران و فست فود ، مزاحمت های خاص همسایگان ، نداشتن میل و رغبت مشتریان برای استفاده از رستوران و فست فود شما ، از بین رفتن جای پارک خودرو ، برخورد با ارگان های دولتی از قبیل اماکن و بهداشت و شهرداری ، ضررهای مالی غیر قابل کنترل و مشکلات مدیریتی . لذا هر مکانی برای راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود نیاز به داشتن یک سری استاندارهای لازم و تخصصی بوده که در هر منطقه ای با توجه به قوانین ارگان های دولتی  نیاز مردم ، شناسایی هدف ، پیش بینی سود دهی فروشگاه و فرمول ها و دستورالعمل های تخصصی راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود می بایست توسط اشخاص متخصص و با تجربه تعیین و محاسبه گردد . برای این امر مشورت با پدر بزرگ ، مادر بزرگ ، پدر ، مادر ، برادر ، خواهر ، عمه ، خاله ، دایی و دوستان بسیار شیرین و لذت بخش بوده و باعث قوت قلب می شود ، اما مطمئنا تخصصی و اصولی نخواهد بود . چرا که آنان آنقدر که دلسوز و معتمد شما هستند به همان اندازه نیز خودشان نیاز به کسب دانش ، تخصص و تجربه در رابطه با اصول و استاندارهای راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود دارند . پس هیچ وقت احساسی تصمیم نگیرید و قبل از هرکاری با متخصص آن مشورت کنید ، نه عمه و خاله و دایی و ...

سرمایه اولیه   

همان طور که می دانید برای راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود نیاز به سرمایه است و این سرمایه باید از قبل دقیقا و بدون احتمال هیچ خطایی محاسبه و در نظر گرفته شود . بارها پیش آمده که اشخاصی که  قصد راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود را داشته اند با خیال پردازی های زیاد و یک سری تحقیقات کلی و دست و پا شکسته از اطرافیان و آشنایان میزان سرمایه نسبی را در نظر گرفته و بلافاصله و بدون مشورت با افراد متخصص قدم در این راه می گذارند و با عجله یک مغازه را اجاره کرده و شروع به اجرای مراحل تجهیز و دکور آن فروشگاه می نمایند . اما متاسفانه به نیمه های مراحل تجهیز و دکور فروشگاه که می رسند تازه متوجه می شوند که چه حجم عظیمی از مخارج را حساب نکرده بودند و چه موارد و هزینه های جدیدی در پیش روی آنها قرارگرفته که حتی در خواب هم نمی دیدند . در چنین حالتی با هزار جور قرض و وام مجبور به تهیه سرمایه مازاد شده و چون روی آن قرض ها حساب نکرده بودند مجبور می شوند تغییرات زیادی در مراحل تجهیز و دکور فروشگاه اعمال کنند و مراحل تجهیز و دکور را با عجله و غیر اصولی و حتی ارزان تر از آنچه در نظر داشتند به پیش ببرند تا زودتر بتوانند فروشگاه را افتتاح کرده و از زیر بار قرض ها و بدهی های پیش آمده خارج شوند . غافل از اینکه نمی دانند با این وضعیت و تغییرات فرس ماژوری که برای خود به وجود آورده اند بزرگترین ضربه را به رستوران و فست فود خود زده و علاوه بر اینکه اعصاب ، انرژی ، سرمایه و وقت بیش از حدی را در این راه به فنا داده اند ، تمامی اصول استاندارد راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود را اجبارا زیر پا گذاشته و با سمبل کاری مراحل نهایی تجهیز و دکور فروشگاه را به پایان رسانده و با یک شروع با عجله و غیر اصولی و بدون در نظر گرفتن اصول آموزشی و مقدماتی قبل از افتتاحیه خصوصا عدم شناسایی هدف (که قبلا توضیح دادیم) ، با عجله اقدام به افتتاح فروشگاه می نمایند . این افراد به جای اینکه ذهن و فکر خود را صرف اصول آموزشی و افزایش راندمان کاری و مشتری مداری و مدیریت رستوران و فست فود نمایند ، دائم در فکر پس دادن سریع بدهی های پیش آمده بوده و نه تنها پیشرفتی حاصل نمی کنند ، بلکه شکست سنگینی می خورند و هر آنچه را در ابتدا در رویا می پروراندند اینک بر باد رفته می بینند . بنابراین راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود نیاز به یک برنامه جامع سرمایه گذاری و تهیه یک لیست دقیق مخارج مالی داشته که مطمئنا این امر بدون مشورت با افراد متخصص میسر نخواهد شد . 

رویای راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود

برخی افراد زمانی تصمیم به راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود می گیرند که مدتی قبل با دوستان یا خانواده برای صرف ناهار یا شام به فلان رستوران یا فست فود معروف شهر رفته و در اکثر مواقع با حجم زیادی مشتری در آن فروشگاه مواجه شده اند و اغلب خودشان هم بیشتر از نیم ساعت برای پیدا کردن یک میز خالی معطل شده اند و همان لحظه بوده که شروع به غر زدن نموده که مگر این رستوران یا فست فود چه کار می کند که اینقدر شلوغ است ؟! مگر چه کار خاصی انجام می دهد که این همه آدم اینجاست ؟! بعد از صرف غذا و زمانی که خوب از غذا لذت برده و سیر شدند ، غر زدن را کنار گذاشته و معمولا اولین سوالی که به ذهنشان می رسد این است که این رستوران یا فست فود امشب چقدر دخل زده ؟! چه در آمدی دارد ؟! بعد از ترک فروشگاه از لحظه ای که سوار ماشین شده اند در کل طول مسیر خانه ساکت و آرام در ماشینشان می نشینند و شروع به رویا پردازی و خیال پردازی می کنند . آرام آرام با دید خریدارانه تری به موضوع نگاه کرده و با خود می گویند چرا خودمان یک رستوران یا فست فود مثل این راه اندازی نکنیم ؟! مگر ما چه چیزی از او کمتر داریم ؟!!!! اصلا بهتر از این هم راه اندازی می کنیم !!! این رستوران یا فست فود تازه فلان مشکل و فلان ایراد را هم دارد باز هم اینقدر شلوغ می شود !!! رستوران یا فست فود ما خیلی از این بهتر هم خواهد شد !!! تازه پسر حاج فلانی فست فود زده ظرف مدت یک سال هم نشده ماشین چند صد میلیونی خریده !!! مگر چکار دارد ؟! آیا کار از این آسان تر هم است ؟! تازه من که پیتزا هم خوب بلدم درست کنم !!! یک مغازه در جای خوب می خواهد و مقداری سرمایه و چند تا کارگر !!! بقیش هم که دیگر کاری ندارد !!! فقط باید به فکر یک سرآشپز خوب باشم ... !!! و این طور می شود که که این افراد با رویا پردازی خودشان را در پشت صندوق رستوران یا فست فود خود می بینند که در آخر شب در حال جمع آوری پول های صندوق با گونی بوده و کارگران و کارمندان در حال اطاعت از اوامر آنها می باشند و ماشین چند صد میلیونی دم درب مغازه پارک شده و در را برایشان باز می کنند تا اجلاس جلوس فرمایند و راهی منزل ویلاییشان در شمال شهر شوند و اینجاست که تصمیم نهایی برای راه اندازی رستوران و یا فست فود کلید می خورد . اما غافل از اینکه آن رستوران یا فست فودی که آنقدر شلوغ بود یا پسر حاج فلانی که از کار فست فود زیر یک سال ماشین چند صد میلیونی خریده آیا فقط یک جای خوب و مقداری سرمایه و چند تا کارگر و یک سرآشپز خوب داشته است ؟! خوب اگر اینطور بود که دیگر دکتر و مهندس و کارمند و کارگری باقی نمی ماند . همه می رفتند با یک مغازه خوب و مقداری سرمایه و چند تا کارگر و یک سرآشپز خوب رستوران و فست فود راه اندازی می کردند . حال اگر شما هم جزء چنین افرادی هستید که با این رویا پردازی ها زندگی می کنید که امیدواریم رویاهایتان به حقیقت پیوسته و روز به روز پله های ترقی را به سرعت بپیمایید و خوشبخت شوید . اما اگر خود را حتی کمی متفاوت می بینید و فکر می کنید که راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود با رویا پردازی میسر نیست و اصول ، مهارت و تجربه مخصوص به خود را می خواهد با ما همراه و همگام باشید تا به شما بگوییم که راه اندازی رستوران و راه اندازی فست فود حرفه ای و همچنین مدیریت آن چقدر تخصصی و پیچیده است و چه اصولی را می خواهد . انشا ا... که بتوانیم به اندازه حتی نور شمعی روشنگر بخش کوچکی از این مسیر پر پیچ و خم بوده و خدمتگذاری کنیم .